Наша нервова система керує роботою всіх органів і систем, забезпечує функціональну єдність організму людини й взаємодію його з навколишнім середовищем.
Нервова система складається з центральної (головний і спинний мозок), периферичної (нервовий вихід зі спинного і головного мозку) і вегетативної, регулюючої діяльність внутрішніх органів, залоз і кровоносних судин.
Робота головного мозку й уся нервова діяльність зумовлені процесом збудження і гальмування. У момент збудження клітини мозку підсилюють свою діяльність, у момент гальмування - затримують. Гальмування має захисну функцію, охороняє нервові клітини від перенапруження.
Постійний і правильний баланс процесів збудження та гальмування обумовлює нормальну ВНД людини.
Ученими доведено, що малі дози нікотину підвищують збудливість кори головного мозку на короткий час, потім гнітять і виснажують діяльність нервових клітин, цим і зумовлюється уявне підвищення працездатності курців. Мозок звикає до нікотинових «подачок» і починає вимагати їх, а якщо їх бракує, з'являються занепокоєння, дратівливість. Людина знову починає палити, б'є свій мозок, послабляючи процес гальмування. Рівновага збудження і гальмування порушується внаслідок не розбудження нервових клітин, що, виснажуючись, знижують розумову діяльність головного мозку.
Порушення процесів збудження та гальмування викликає симптоми, характерні для неврозу. Невротичними виявами є головний біль, запаморочення, підвищена дратівливість, швидка стомлюваність, ослаблення працездатності, тремтіння, безсоння. Паління може викликати в організмі такі самі зміни як стрес. Чутливість до нікотину значно підвищена в людей, що перенесли травму голови з порушеннями головного мозку (струс, забій). Основна функція нервової системи рефлекторна. Перші відчуття під час паління - гіркуватий присмак у роті, кашель, запаморочення, головний біль, посилене серцебиття, підвищена пітливість.