5 травня – 125-й день року за Григоріанським календарем, до кінця року залишається 240 днів. В XX і XXI століттях цей день відповідає 22 квітня Юліанського календаря.
Яке свято 5 травня 2021
У цей день світ відзначає Міжнародний день принцес, Всесвітній день спілкування, Міжнародний день акушерки, Всесвітній день боротьби з астмою, Міжнародний день боротьби за права інвалідів, День Європи та Всесвітній день легеневої гіпертензії.
В США святкують День карикатуриста, День великого сендвіча, День енчілада, День вчителя, у Туреччині - Фестиваль зустрічі весни, в Мексиці - П'ятий день травня, в Домінікані - День посадки дерев, у Японії, Південній Кореї - День дітей, в Австрії - День боротьби з насильством та расизмом, у Таїланді - День коронації, у Киргизстані - День Конституції, у Данії, Нідерландах - День звільнення, у Білорусі - День друку, у Чехії - День травневого повстання.
Пам'ятні дати 5 травня, річниці та події
У 1494 році Христофор Колумб висадився на Ямайці.
У 1821 році колишній імператор Наполеон I помер на острові Святої Олени. За однією з версій, у нього був рак шлунку. Він був похований неподалік від Лонгвуда біля джерела Торбет, зарослий вербами. В 1840 році, відповідно до останньої волі Наполеона, його останки були перевезені на фрегаті «Бель Куль» під командуванням капітана Шарне у Францію. 15 грудня кортеж проїхав по вулицях Парижа на очах мільйона французів. Останки були поховані в Будинку інвалідів у присутності наполеонівських маршалів. Саркофаг з червоного порфіру роботи Вісконті з останками імператора Наполеона розташований у крипті собору. Вхід у крипту охороняють дві бронзові фігури, які тримають скіпетр, імператорську корону і державу. Гробницю оточують 10 мармурових барельєфів про державних діяннях Наполеона і 12 статуй роботи Прадьє, присвячених його військовим кампаніям.
У 1836 році в Бельгії введена в дію перша в континентальній Європі залізниця. Вона зв'язала міста Мехелен та Брюссель.
У 1842 році відбулася «велика пожежа» в Гамбурзі. Масштаб втрат був жахливим. У вогні загинуло більше 50 осіб, майже 20 тисяч залишилося без даху, що становило приблизно 10% населення. На чверті площі міста згоріло понад 1700 будинків, 102 складу з товарами, були знищені 41 вулиця, три церкви, ратуша, банк, стара біржа і міський архів. 8 травня пожежа була переможена. До речі про казуси. Серед жителів виявилася група чоловіків, близько 20 осіб, які знайшли найбільш відповідний для себе вихід з положення, влаштувавши серед пожежі справжній «бенкет під час чуми». Вони забралися в винний підвал на Rödingsmarkt, який ніхто не охороняв, і, скандуючи: Hugge! Hugge! (приблизно – «добре сидимо!») напивалися дармовим вином. Все скінчилося, коли будівля згоріла і обвалилося, поховавши під уламками веселих пьянчужек, цих воістину марнотратників життя.
В 1891 році в Нью-Йорку відкрився концертний зал Music Hall – нині Карнегі-хол. Диригентом концерту на відкритті був Петро Чайковський.
У 1919 році в Парижі був підписаний акт про створення «Ліги товариств Червоного Хреста» (з листопада 1991 року — «Міжнародна Федерація товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця»).