Чому заборона росіянам в’їжджати в Європу – це правильний крок

Заклик Володимира Зеленського заборонити росіянам в'їзд до Шенгенської зони підтримали все більше лідерів ЄС. Однак, це також викликало певні розбіжності в державах-членах ЄС. Деякі стверджують, що звичайні росіяни не повинні нести відповідальність за дії володимира путіна, а інші кажуть, що спроба запровадити заборону може спричинити розкол у Європі. Але чи  це цілком правда? Факти стверджують інакше.

В інтерв'ю Washington Post президент України Володимир Зеленський стверджував, що заборона на в'їзд російським громадянам є такою ж важливою для припинення війни, як і повне ембарго на експорт російських енергоресурсів, яке ще має бути виконано. Ця ідея викликало багато дискусій в Україні та країнах ЄС щодо того, чи є це обмеження доцільним. Ці дискусії підняли на поверхню низку запитань, однак усі відповіді на ці запитання вказують на те, що заборона на візу є пропорційною відповіддю на агресію Росії.

По-перше, європейська заборона на туризм росіян ставить фундаментальне питання: чия це війна — путіна чи Росії? Безумовно, Путін приймає остаточні рішення в Росії, і це очевидно з першого погляду. Колишній агент КДБ побудував авторитарний режим, акумулювавши всю повноту влади та усуваючи своїх головних конкурентів як у своєму найближчому оточенні, так і в опозиції. Головні опоненти Путіна були вбиті, ув'язнені чи переховуються закордоном. Схоже, що його найближче оточення підтримує війну — воно не лише забезпечує громадську підтримку, але також не робить нічого аби це зупинити. Запеклий опір України завадив росії досягти будь-якої зі своїх головних цілей, і вторгнення Росії цілком закінчитися повною поразкою, коли путін і його високопосадовці постануть перед спеціальним трибуналом. Внутрішнє оточення путіна повинно знати про це, тому їх мовчання та бездіяльність зрештою означає, що вони згодні з російським лідером і підтримують війну.

По-друге, російська громадська думка також, здається, підтримує вторгнення. За даними відносно незалежного Левада-Центру, однієї з найбільш довірених соціологічних організацій у Росії, близько 77 відсотків населення росії підтримує війну. Респонденти опитування загалом вважають, що "операція" прогресує, тоді як кількість позитивних відповідей зросла з квітня по травень 2022 року. Деякі дослідження навіть намагалися класифікувати росіян, які виступають за війну, на різні групи залежно від їхніх причин. Багато хто в Україні сприймає це як спробу пояснити незрозуміле. Якщо це не російська війна, чому росіяни продовжують посилати своїх синів воювати і катувати українців? Це путін вбивав людей у ​​Бучі та Маріуполі та інших містах і селах? Ні, це росіяни, які ще могли б поїхати в Європу.

По-третє, аргумент, який активно просувається, полягає в тому, що заборона на отримання віз не дозволить тим, хто не згоден з війною просити політичного притулку або втекти з росії. Проте минуло більше півроку і ті, хто був готовий виїхати, вже мали можливість це зробити. Значних антивоєнних протестів не було, за винятком деяких на самому початку війни, коли було затримано близько 6000 людей. Ці протести були проти рішення розпочати повномасштабне вторгнення, тоді як подальші злочини, такі як ті, що відбувалися в Бучі, розстріл військовополонених у тимчасово окупованій Оленівці та кастрація українського солдата, не викликали протестів росії. Можна стверджувати, що електорат путіна мало їздить до Європи, але чи має Європа приймати тих, хто ігнорує ці звірства?

Нарешті, питання заборони на в'їзд не слід розглядати як щось, що розділить ЄС та його держави-члени. Заборона росіянам відвідувати держави Європи зробить Європу безпечнішою. Російські агенти вже провели немало операцій за останні роки, здійснюючи терористичні атаки у Європі, включаючи отруєння у Великобританії, вбивства в Німеччині та диверсії в Чехії та Болгарії. Подальші інциденти можуть статися будь-де. Вторгнення росії в Україну було сплановано заздалегідь. Те саме планується щодо Європи, тому ЄС має поставити свою безпеку на перше місце.

Україна усвідомлює, що ЄС може не домовитися про єдиний підхід щодо візової заборони. Але принаймні ті країни-члени, які межують з росією та Україною, повинні заборонити росіянам в'їзд до своїх країн. На момент написання цієї статті Литва, Польща, Фінляндія, Данія та Естонія заявили, що підтримають заборону на в'їзд. 24 серпня Зеленський наголосив, що якщо Росію не зупинити зараз, її вбивці поширяться по всьому світу, а загроза виходить далеко за межі України. 

Владислав Фарапоновполітолог-американіст, аналітик "Інтерньюз-Україна"