Верховний Суд на засіданні 6 вересня залишив без задоволення апеляційну скаргу Партії Шарія й залишив без змін рішення суду першої інстанції про заборону цієї політсили.
Про це повідомляє Рух ЧЕСНО із зали суду.
Це перше рішення найвищої судової інстанції на апеляційну скаргу партії щодо заборони.
Партія просила суд скасувати рішення першої інстанції про свою заборону і прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову Мін’юсту щодо заборони Партії Шарія. Зі свого боку Мін’юст просив відмовити апелянту і залишити в силі рішення суду першої інстанції яким заборонено Партію Шарія.
Таким чином, “Партія Шарія” — це перша партія, якій остаточно заборонена діяльність в судовому порядку. Що стосується її формального лідера Анатолія Шарія, то 16 лютого 2021 року СБУ оголосило йому підозру за статтею про державну зраду і порушення рівноправності громадян.
4 травня 2022 року правоохоронні органи Іспанії затримали Шарія, а вже 5 травня місцевий суд відпустив проросійського блогера під підписку про невиїзд. Генпрокурорка Ірина Венедіктова припускає, що екстрадиційний арешт і видача Шарія Україні може затягнутися на рік.
За що заборонили Партію Шарія?
16 червня Восьмий апеляційний адміністративний суд задовольнив позов Міністерства юстиції та заборонив Партію Шарія. Згідно з матеріалами Мін’юсту та СБУ, діяльність Партії Шарія спрямована “на порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров’я населення з одночасним поширенням відомостей, що містять виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України”.
Одним із доказів розпалювання ворожнечі є фрагмент відеозапису 2014 року, де Анатолій Шарій звертався до мешканців заходу України:
“...до 39-го года вы были никем, вы, блять, вместо волов были, вы как сурки сидели по своим норам, вырытым в горах. Вас отрыли в 39-м, понимаете?.. Вы Сталину должны золотой памятник поставить... и молиться на этот памятник, потому что вы цивилизацию увидели в 39-м, вы жопу начали подтирать в 39-м... Они подавали супы батракам поляков, потому что до поляков бы их никто не допустил... Я украинец, а вы... ну, я не говорю — второй сорт, нет, вы просто полукровки, третекровки, четвертокровки... наполовину вы хз что на самом деле... у вас флага нет, вы не украинцы”.
Із власного каналу Шарій це відео видалив, втім, його досі можна знайти на окремих сайтах.
В цілому аргументи на користь заборони Партії Шарія будувалися насамперед довкола відеозаписів, розміщених Анатолієм Шарієм на власному YouTube-каналі. Згідно з рішенням суду, на засіданні переглядалося шість таких відео, у справі навіть присутні посилання на них, втім, жодне з них не працює (в тому числі через VPN). Після перегляду цих записів суд робить висновок, що вони містять “елементи маніпулювання суспільною свідомістю, дестабілізацію суспільно-політичного життя”, спрямовані “на посилення ненависті в Україні, внесення розбрату між народом та державними органами, дискредитацію мови, герба, прапора”, містять “елементи маніпулювання суспільною свідомістю шляхом перекручування історичних фактів та подій” тощо.
Варто зазначити, що формально Анатолій Шарій не є керівником партії, цю посаду займає його дружина Ольга Бондаренко (Шарій). У матеріалах справи самого Шарія називають “лідером” партії.