НБУ змінив правила торгівлі валютою. Тепер банкам дозволено продавати 100% валюти, яку було викуплено з 13 серпня. Експерти пояснюють як це вплине на готівковий курс та чи покращить ситуацію.
У Мінфіні повідомили, що тепер населенню продаватимуть не 50% того, що банки викупили у людей з 13 серпня, а всі 100%. Це було зроблено для можливості фінустановам продавати більше долара та євро, а це, своєю чергою, опустити вартість готівкової валюти у касах.
Які зміни ввів НБУ
Крім вище написаного, було прийнято рішення про заборону бізнесу купувати інвалюту, якщо вона є на рахунках. На рішення вплинуло те, що на рахунках українських компаній, за даними Нацбанку, зараз є 8,7 мільярда доларів. Та попри це, вони й надалі продовжують купляти валюту.
Рішення НБУ знизить попит на долар на безготівковому ринку, а це заощадить золотовалютні резерви.
Також, компанії тепер можуть купувати валюту в рамках реструктуризації зовнішніх кредитів.
З початку повномасштабної війни українським компаніям заборонили розраховуватись з іноземними кредиторами. Це було зроблено, щоб зупинити відтік капіталу з України та знизити тиск на валютні резерви.
Купувати валюту дозволили не всім українським компаніям, лише тим, хто:
- має відсутню прострочену заборгованість;
- немає податкових боргів;
- продовжує господарську діяльність після 23 лютого 2022 року та інше.
Дозвіл від НБУ продавати населенню готівкову валюту в межах 100% придбаної в фізосіб безготівкової валюти, починаючи з 13 квітня, збільшить пропозицію іноземної валюти. Від початку квітня банки придбали у безготівковій формі близько 1,1 мільярда доларів в населення.
Як розповіла експертка 24 каналу, з іншого боку, за останніми даними попит на готівкову валюту у серпні суттєво зріс та склав 1,35 мільярда доларів. При цьому вперше від початку війни сальдо готівкових операцій було від’ємним – тобто українці придбали на 107 мільйонів доларів більше, ніж продали валюти. Якщо такі тенденції залишатимуться актуальними й у вересні, вони трохи компенсуватимуть позитивний ефект від рішення НБУ.
Зрештою, на мою думку, готівковий курс найближчими тижнями буде знаходитись в межах коридору 40,2 – 40,9 гривні за долар,
– додала Анна Золотько.
Натомість Олег Гетман, економіст та фахівець Економічної експертної платформи, каже, що якщо раніше банкам не дуже несли тієї валюти, й вони могли продавати половину від тієї невеликої кількості, то зараз вони зможуть продавати вже більше, але, знову ж таки, від невеликої кількості.