У Кагарлицькому районі Київської області підтвердили зараження сказом у собаки. Через це з 9 листопада у селі Переселення і прилеглих територіях в радіусі 10 кілометрів оголосили карантин.
У Кагарлицькій міській раді уточнили перелік населених пунктів, які потрапили в карантинну зону:
- місто Кагарлик;
- села Слобода, Оріхове, Халча, Росавка, Новосілки, Горохове, Горохівське, Горохуватка, Тарасівка та Стави;
- території мисливських угідь УТМР «Кагарлицьке» та ТОВ «Трипільський мисливець».
Карантин триватиме протягом двох місяців. У цей період заборонено організовувати виставки, проводити виводки, а також вивозити за межі карантинної зони собак, котів та інших тварин. Також не можна полювати на диких тварин, відловлювати їх і вивозити на «чисті» території.
Жителів регіону закликали своєчасно проводити щеплення домашніх тварин — це врятує їх від небезпечного захворювання.
Жителів Київщини закликали вакцинувати тварин. Фото з архіву «Вечірнього Києва»
ЩО ТАКЕ СКАЗ
Сказ — це гостре інфекційне захворювання тварин і людини. Спричинює його нейротропний вірус сказу (англ. Rabies virus) із роду Lyssavirus. У інфікованих розвивається енцефаліт (запалення головного мозку — ред.), який вражає центральну нервову систему. Якщо хворому вчасно не надати медичну допомогу, він може померти.
Люди найчастіше можуть підхопити сказ від собак і котів, або ж від лисиць і вовків у дикій природі. Передається хвороба у такі способи:
- через укус;
- через подряпину та мікроушкодження шкіри;
- через потрапляння зараженої слини на слизові оболонки.
Особливо небезпечні безпритульні тварини, зокрема собаки. Вони можуть укусити людину інстинктивно для захисту території, членів зграї або для здобуття їжі.
Заражати сказом можуть як хатні, так і дикі тварини. Фото: «Вечірній Київ»
ПЕРША ДОПОМОГА ПІСЛЯ УКУСУ
Якщо вас вкусила чи лизнула безпритульна або дика тварина — негайно промийте рану протягом щонайменше 15 хв мильною водою, мийними засобами, дезінфектантами для обробки ран або іншими засобами (70%-м спиртом або 5%-м розчином йоду), які нейтралізують вірус.
Після цього якнайшвидше зверніться до лікаря, бо зволікання може коштувати життя.
За інформацією Центру громадського здоров’я, нині сказ реєструють у 150 державах і територіях світу, на всіх континентах, окрім Антарктиди.
Щороку від цього захворювання помирає понад 55 тисяч людей і більше мільйона тварин у всьому світі. Найбільше випадків смерті від сказу (95%) фіксують в Африці та Азії.
СИМПТОМИ СКАЗУ
У людини інкубаційний період сказу найчастіше триває від одного до трьох місяців, але може варіюватися від одного тижня до року, залежно від низки факторів.
Початкові симптоми сказу:
- підвищення температури;
- біль або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження;
- у деяких випадках нагноєння й почервоніння шкіри;
Також хворий може скаржитися на зниження апетиту і погіршення сну.
У Центрі громадського здоров’я зазначили, що після появи симптомів захворювання практично завжди закінчується летально. Під час поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається запалення головного і спинного мозку. Воно швидко прогресує і призводить до смерті.
ЛІКУВАННЯ І ПРОФІЛАКТИКА СКАЗУ
Сказу можна повністю уникнути, якщо після укусу людина отримає необхідну медичну допомогу.
Людину, яка заразилася сказом, негайно госпіталізують і вводять їй антирабічну вакцину. Таких щеплень має бути п’ять: у день звернення до лікаря (0-й день), а потім на 3-й, 7-й, 14-й і 28-й дні.
Курс щеплень призначають у разі ймовірного або наявного інфікування людини, після визначення приналежності випадків укусів до певних категорій контакту згідно з рекомендаціями ВООЗ. Самовільно припиняти лікування або порушувати режим поведінки під час нього заборонено.
Для профілактики сказу необхідно регулярно вакцинувати свійських тварин і уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами.
Юлія СЕРГЕЄВА, «Вечірній Київ» (джерело)