Однією з основних причин, чому люди опиняються на вулиці, є підстава зі сторони родичів або звичайне шахрайство. Існує чимало ситуацій, коли у вашій власній квартирі прописаний ще хтось, який безпідставно починає претендувати на нерухомість. У таких випадках потрібно якнайшвидше виписати людину з квартири.
Підстав для її виписки достатньо - неможливість оформлення субсидії, бажання зменшити квартплату, проблема з продажем житла, поки співмешканці не виїхали та інше. Якщо людина не є власником (співвласником) квартири, виписати її можна, навіть коли це ваш родич чи колишній чоловік або дружина.
Найпростіший варіант виписки - коли сама людина не проти. У цьому випадку достатньо разом сходити у ЦНАП і написати заяву, щоб її зняли з реєстрації. При цьому не забудьте взяти паспорт громадянина України або військовий квиток.
Є варіант виписки людини з помешкання, якщо вона не на місці. Це можливо у випадку купівлі нерухомості, де досі прописаний колишній власник, який не виписався сам. Новий власник нерухомості може сходити у ЦНАП і написати відповідну заяву з копією договору про купівлю-продаж. Рішення виносять упродовж десяти днів і зазвичай на користь нового власника. Аби попередити такі ситуації, необхідно у сам договір на стадії підписання вписувати зобов’язання про виписку продавця з квартири за деякий час. Підкріпити виконання умови можна утриманням коштів зі загальної суми квартири, які віддадуть уже після усіх процедур.
Більш складний варіант - коли ви отримали квартиру разом із прописаними там мешканцями, які не мають права власності на неї. ЦНАПи зазвичай виписують таких людей. Але якщо останні проти - ви можете подати на цю особу до суду і після отримання позитивного рішення написати відповідну заяву до ЦНАПу.
Зазвичай, виписуватися відмовляються або родичі нового власника квартири, або колишній чоловік чи дружина. Відповідно до Сімейного та Цивільного кодексів України, у цьому випадку спір вирішується лише через суд. Власник повинен надати докази того, що згадана людина не живе у квартирі понад рік.
Якщо у вашій квартирі прописаний не родич, то угода регулюється Житловим кодексом. Після шести місяців відсутності такої особи у помешканні, на неї можна подати у суд для виписки. Допоможе виграти справу відповідний акт із ЛКП або ОСББ та свідчення сусідів. Але якщо ваш співмешканець має поважні причини для відсутності (армія, навчання чи робота тощо), то термін перекривається.
Найскладніше виписати з квартири людину, яка постійно там проживає та користується нею, хоч і не має права власності. Допоможе у цьому випадку лише довготривалий суд із хорошим адвокатом.
Зазначимо, що у суді потрібно сплатити реєстраційний збір у розмірі 840 гривень, а оригінал квитанції додати до позовної заяви. Ці кошти стягнуть з відповідача, якщо рішення на вашу користь набере чинності.
Зазвичай, для подачі позову потрібно мати при собі паспорт громадянина України та ідентифікаціний код, документи на квартиру, відповідь з ЦНАПу, якщо така є, документ про підтвердження непроживання співмешканця у квартирі, довідка про склад сім’ї.