Темпи сучасного життя часто змушують людей перебувати у постійному стресі. Такий стан провокує так зване хронічне запалення, яке здатне сильно пригнічувати захисну імунну функцію організму. Якщо запалення є наслідком хронічного стресу, тут допоможе лише корекція поведінки, перехід на здоровий спосіб життя та збагачення свого раціону “протизапальними продуктами”.
У Центрі громадського здоров'я України розповіли про те, які є протизапальні продукти, що підійдуть до щоденного раціону, та як вони підтримують імунну систему. Протизапальними вважаються продукти, багаті вітамінами та фітонутрієнтами, які здатні підтримувати здорову імунну відповідь та є важливими для попередження виникнення хронічних запальних процесів в організмі. Медики виділили 7 таких продуктів.
1. Куркума
Куркума - це жовтуватий порошок, який отримують з кореневища рослин куркума довга. Інколи рослину називають жовтим імбирем, на який вона подібна. Спеція є однією з найбільш корисних і відомих лікарських рослин, її використовують також в індійській аюрведичній і китайській традиційній медицині. Вона має сильні протизапальні, противірусні, антимікробні та болезаспокійливі функції. Куркумін - активний інгредієнт куркуми, є потужним антиоксидантом, який бореться з вільними радикалами в тілі, які пошкоджують клітини; покращує опірність клітин до інфекцій і злоякісних пухлин. У куркумі міститься величезна кількість вітаміну С, Е, А і К. Вітамін К має кровозгортувальну дію та стимулює амінокислоти глутатіону. А вітаміни С, Е та А – міцні антиоксиданти з вираженою імунозміцнюючою дією. Втім остання група вітамінів добре засвоюється при споживанні з жирами, тож куркуму рекомендують додавати в м'ясні страви, каші з оліями та салати.
2. Гарбузове насіння
Гарбузове насіння - це електростанції в крихітній оболонці, з широким спектром нутрієнтів, від магнію і марганцю до міді та цинку. Насіння збагачене фітостеролами та антиоксидантами. У ньому також міститься багато клітковини, що зробить ваш раціон більш збалансованим. У чверті склянки гарбузового насіння - майже половина рекомендованої добової кількості магнію, який допомагає організму "виготовляти" енергію, синтезувати РНК і ДНК, регулювати серцевий ритм, сприяти формуванні кісток, розслабленні кровоносних судин і правильному функціонуванні кишечника. Гарбузове насіння - багате джерело цинку (в 30 г міститься більше 2 мг цього корисного мінералу). Цинк підтримує здоровий імунітет, сон, настрій, відчуття смаку і запаху, здоров'я очей і шкіри, регуляцію інсуліну і чоловічу статеву функцію.
3. Броколі
Броколі - близька родичка брюссельської, білокачанної та цвітної капусти, яка має найкращі захисні властивості. Цей продукт - джерело фітонутрієнтів глюкозинолатів, флавоноїдів та інших зміцнюючих здоров'я антиоксидантних і протиракових сполук. Однією з таких речовин у броколі є сульфорафан, що підтримує нормальну функцію і ділення клітин, викликаючи одночасно апоптоз (запрограмовану загибель) клітин раку кишечника, передміхурової залози, грудей, раку легенів, викликаного тютюнопалінням.Три порції броколі в тиждень можуть знизити ризик раку простати більш ніж на 60%.
4. Ферментовані продукти
Збереження здорової мікрофлори кишківника є важливим для збереження імунної системи, оскільки до 80% клітин, що її підтримують, перебувають у кишківнику. Таким чином ферментовані продукти є головним каталізатором захисту від більшості хвороб. Квашена капуста, солоні огірки, кефір, чайний гриб - ці знайомі нам з дитинства продукти, варто включати в свій щоденний раціон.
5. Часник
Часник можна споживати на регулярній основі та підвищувати таким чином імунітет. Його захисні властивості від вірусів, грибків та бактерій відомі здавна. Часник містить більше 100 біологічно корисних хімічних речовин, які знижують рівень холестерину і знищують інфекцію. Цей продукт можна вживати у вареному або сирому вигляді. Термічно необроблений часник не рекомендовано людям зі захворюваннями шлунку та печінки.
6. Ківі
Вітамін С відіграє життєво важливу роль у підтримці здорової імунної системи, а ківі є одним із найкращих і найсмачніших джерел цього вітаміну. Одна порція ківі (близько двох плодів) може похвалитися 137,2 міліграмами вітаміну С, який є сильним вільнорадикальним "пригнічувачем" і сильним антиоксидантом в організмі
7. Кістковий бульйон
Багато досліджень пов'язують речовину хондроїтинсульфат, виявлену в кістковому бульйоні, як із протизапальними, так і з імунорегуляторними ефектами. Потенційно небезпечні бактерії та речовини погіршують здоров'я кишечника і, в свою чергу, нашу імунну систему. А речовини, що містить кістковий бульйон допомагають відновити кишкову оболонку та відіграють важливу роль у підтримці вмісту колагену і еластину між тканинними волокнами.