Поки одні сидять на дієтах і займаються спортом, щоб позбутися від зайвих кілограмів, інші абсолютно несподівано для себе виявляють, що їхня вага зменшилася на кілька кілограмів, причому без будь-яких зусиль з їхнього боку. Привід для радості? Не завжди, іноді це може бути симптомом серйозного захворювання.

Мабуть, перше, що спадає на думку при різкій втраті ваги, – рак. Дійсно, багато онкологічних захворювань протікають без яскраво виражених симптомів, а раптове схуднення не завжди пов’язують з хворобою. Лікарі нагадують, що несподіване схуднення на 5% від своєї ваги і більше без зміни харчування і інших значних змін – привід для звернення до фахівця і серйозного обстеження.

Але різка втрата ваги супроводжує не тільки онкологічні захворювання. Вона може спостерігатися і з інших причин, деякі з яких можуть бути досить серйозними.

Гіпертиреоз

При гіпертиреозі – підвищеній функції щитовидної залози – ця залоза виробляє занадто багато тироїдних гормонів. Вони виконують в організмі безліч функцій, в тому числі впливають і на метаболізм. На тлі гіперфункції щитовидної залози організм може почати спалювати занадто багато калорій – запасені жири будуть перероблятися, вага почне знижуватися. Зазвичай різка втрата ваги при гіпертиреозі супроводжується підвищеною тривожністю, порушеннями сну, сильною втомою, прискореним серцебиттям.

Депресія

Це не просто почуття пригніченості і постійний поганий настрій, це справжнє психіатричне захворювання, для лікування якого можуть знадобитися лікарські препарати і сеанси психотерапії.

Втрата ваги може стати одним з побічних ефектів депресії. Сам стан часто супроводжується втратою апетиту, хоча в деяких випадках люди, навпаки, починають їсти більше.

Серед інших симптомів, які супроводжують депресію: постійна втома, пригніченість, відсутність життєвих сил навіть на звичні дії, проблеми зі сном, безсоння або надмірна сонливість, складності з концентрацією і вирішенням завдань на роботі.

Запальні захворювання кишечника

Найпоширеніші запальні захворювання кишечника – хвороба Крона і виразковий коліт. Ці стани супроводжуються постійною втомою, діареєю, сильними болями в животі, здуттям і підвищеним газоутворенням.

У пацієнтів із запальними захворюваннями кишечника часто порушений процес вироблення греліну – гормону, відповідального за відчуття голоду, а також лептину – гормону насичення. Через це вони не відчувають голоду, а їжа часто не видається їм смачною. Відсутність апетиту, а також постійний дискомфорт, який супроводжує процес травлення, призводить до того, що люди їдять менше, а вага їх очікувано падає.

Туберкульоз

Туберкульоз перестав бути захворюванням нижчих соціальних верств, він може проявитися у цілком благополучних офісних співробітників і членів їх сімей.