Продавати приватну землю на електронних торгах у системі «Прозорро.Прозорро» легше аніж здається. У разі якщо вашу земельну ділянку орендують, її буде вигідно реалізувати на аукціоні. Адже, по-перше, на землю буде встановлена актуальна ринкова ціна, а по-друге, у вас буде можливість розірвати юридичні відносини з недоброчесним орендарем.
Якщо чинний орендар землі забажає купити землю, яку орендує, тоді йому потрібно буде брати участь в аукціоні та враховувати ринкову ціну. У такому разі в орендаря буде перевага, тому що пропозиція чинного орендаря дорівнюється найвищій з тих, які запропонували інші учасники торгів.
В чому перевага аукціонів в системі «Прозорро.Продажі»?
1. Після продажу ділянки власники отримують актуальну ринкову вартість своєї землі.
2. Аукціони є прозорими. Система убезпечує користувачів від шахрайства, адже всі авторизовані електронні майданчики проходять ретельну перевірку.
3. На продавців не покладається комісія при реалізації землі, ці витрати покриває покупець.
4. Якщо покупець надав неправдиву інформацію або ж в нього недостатньо прав, у такому разі система безоплатно скасує результати торгів та поверне кошти.
Ще більше інформації про переваги електронної торгової системи читайте в нашому матеріалі - https://www.0312.ua/list/334609
Що має враховувати власник землі?
Приватні землі можна як продати, так і купити. Купувати та реалізовувати заборонено сільськогосподарські землі державної та комунальної форми власності, дозволена тільки оренда.
З 01.07.2021 по 2024 рік лише фізичні особи мають право на купівлю землі загальною площею до 100 гектарів на руки. З 2024 року право на купівлю землі отримають юридичні особи, загальна площа становитиме 10 тисяч гектарів на руки.
Іноземні громадяни не можуть купувати українську землю.
Також, як вже зазначалося, пріоритетне право на придбання землі залишається у чинного орендаря.
З чого почати підготовку до аукціону?
Перш за все необхідно зробити перевірку документації, яка засвідчує право власності на землю. Засвідчувати таке право можуть:
- державні акти (видавалися у 1992-2012);
- витяги (свідоцтва) з Держреєстру речових прав на нерухомість (видавалися у 2013-2015);
- витяги з Держреєстру речових прав на нерухомість (видаються з 2016).
Далі потрібно впевнитися, що ділянка має кадастровий номер та представлена на Публічній кадастровій карті.
Також треба перевірити наявність реєстрації на землю речових прав. Цю інформацію можна подивитися скориставшись Кабінетом електронних сервісів Мін’юсту.
Що робити, якщо кадастровий номер відсутній?
У такому разі сертифікована землевпорядна організація має зайнятися розробкою технічної документації про встановлені межі ділянки, треба лише до них звернутися з цим питанням. Далі, як земля буде зареєстрована в кадастрі, на вас чекає реєстрація речових прав на ділянку.
Яка документація потрібна для того, щоб продати землю на аукціоні та укласти угоду?
1. Документи, які підтвердять право власності землі.
2. Витяг з Державного земельного кадастру.
3. Витяг з Держреєстру прав.
4. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку (для його отримання можна скористатися «Дією», звернутися до Центру надання адміністративних послуг або отримати його на сайті Держгеокадастру).
5. Паспорт та РНОКПП обох сторін угоди.
6. Звіт щодо експертної грошової оцінки ділянки землі (можна безоплатно отримати через сервіс ФДМУ або звернутися до оцінювача).
7. У разі укладання угоди за довіреністю потрібна ця довіреність, а також паспорт та РНОКПП.
8. Згода дружини або чоловіка на укладання угоди, свідоцтво про шлюб або його розірвання.
9. Необхідна наявність банківського рахунку, адже оплата буде безготівковою, та електронного цифрового підпису (для його отримання можна скористатися «Дією»).
10. Проєкт угоди купівлі-продажу.
11. Фотографії земельної ділянки (необов’язково).
Звертаємо вашу увагу, в умовах воєнного стану державні органи та реєстри можуть змінювати графік роботи, тож рекомендуємо пам’ятати це, щоб вчасно встигнути оформити всю документацію до аукціону.
Як визначається початкова вартість землі?
Ціна встановлюється продавцем. Орієнтиром може бути нормативно-грошова оцінка. Вона не є ринковою ціною, однак відповідно до закону це той мінімум, нижче якого не може бути встановлена ціна на ділянку.
З механізмом організації та проведення аукціонів з продажу та оренди землі можна ознайомитись на цій сторінці – https://ezakupivli.com.ua/rmb/realizaciya-zemli
Якщо Вас зацікавила дана стаття та Вам потрібна консультація, пропонуємо звернутись до фахівців з цього питання. Компанія EZakupivli (https://ezakupivli.com.ua/about-us) вже більше 5 років надає послуги державним та приватним компаніям з продажу та купівлі майна з онлайн аукціонів.