Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, встановлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям. Але іноді трапляються випадки, коли постанови ВЛК не відповідають вимогам чинного законодавства. У таких випадках важливо знати, чи можливо оскаржити постанову ВЛК, щоб захистити свої права. Якщо ви незгодні з постановою ВЛК, ви можете її оскаржити в досудовому чи судовому порядку.

Порядок оскарження ВЛК

Перш ніж приступити до оскарження, необхідно визначитися з конкретною його підставою.

Зокрема підставами для оскарження постанов можуть бути: порушення процедури проведення військово-лікарської експертизи; невідповідність діагнозу, визначеного у постанові ВЛК дійсному стану здоров’я; невірне визначення ступеню придатності за Розкладом хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ); невірне встановлення або невстановлення причинно-наслідкового зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та смерті, тощо.

Подання скарги

Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров’я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».

Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК Київського міського ТЦК та СП, Севастопольського міського ТЦК та СП, обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим.

Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, Севастопольського міського) ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК.

Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.

Звернення до суду

Якщо досудове оскарження постанов ВЛК не принесе бажаного результату, ви маєте право звернутися до адміністративного суду за місцем проживання, або за місцезнаходження комісії. Судовий розгляд може зайняти тривалий час, але він є останнім кроком для захисту ваших прав.

Важливо мати на увазі, що кожна ситуація є унікальною, і тактика оскарження може змінюватись в залежності від обставин. Тому рекомендується звернутися до кваліфікованих юристів АО «Брати Федорови» для отримання більш детальної інформації та консультацій.