В Україні кримінальна відповідальність передбачається Кримінальним кодексом України (далі КК) та іншими нормативно-правовими актами в цій галузі права. Кримінальна відповідальність означає, що особа може бути притягнута до відповідальності перед судом за вчинення нею злочину як умисно, так і з необережності. Проте, на практиці часто трапляються випадки, коли підозрювана особа бажає помʼякшити свою відповідальність різними шляхами або вважає себе взагалі невинуватою у скоєнні злочину, і таким чином хоче звільнитися від кримінальної відповідальності. В чому і вбачається актуальність обговорення даної тематики. А тому у цій статті ми детально поговоримо про те, як на сьогодні підозрюваній особі можна звільнитися від кримінальної відповідальності, при цьому враховуючи чинні положення українського законодавства.
Що слід розуміти під поняттям звільнення від кримінальної відповідальності?
Звільнення від кримінальної відповідальності означає відмову державних органів влади від застосування певних обмежень, засуджень та покарань до особи, котра вчинила злочинну діяльність, відповідальність за яку встановлена у КК України, при умовах якщо така особа не має потенційної суспільної небезпеки для суспільства в цілому, виконала певні нормативні умови, що передбачені в НПА України, а також готова покаятися у своїх діяннях та виправитися самостійно без застосування відповідних покарань.
В Україні приймати кінцеве рішення про звільнення особи від кримінальної відповідальності мають право тільки судові органи влади.
Важливо! Звільнення від кримінальної відповідальності та відсторонення від відповідальності у звʼязку з відсутністю в діях особи складу злочину чи за наявності інших обставин, що виключають злочинність діяння не варто уподібнювати, оскільки це два різних поняття. Особливість першого проявляється в тому, що особа вчинила кримінальне правопорушення і як наслідок за певних обставин її звільняють від відповідальності, а головним критерієм іншого є те, що в діях особи взагалі відсутній склад злочину і таким чином її відповідальність виключається на цій підставі.
Як можна класифікувати звільнення від кримінальної відповідальності?
У кримінальному праві Україні виділяють наступну класифікацію видів звільнення від кримінальної відповідальності, а саме:
- Сфера поширення правових відносин – загальні та спеціальні види, що зазначаються у КК України;
- Обовʼязковість застосування – імперативні та диспозитивні;
- Наявність умов за яких особу можуть звільнити від відповідальності – умовні та безумовні;
- Характер виникнення умов за яких особу можуть звільнити від відповідальності – ті, що повʼязані із настанням певних обставин у законодавстві України та ті, що виходять із позитивної поведінки особи після скоєння нею злочинної діяльності.
Зазначена вище класифікація допомагає розрізняти всі можливі види звільнень підозрюваної особи від кримінальної відповідальності.
Які існують юридичні підстави для звільнення особи від кримінальної відповідальності?
КК України передбачає такі юридичні підстави длязвільнення особи від кримінальної відповідальності, а саме:
- Дійове каяття (ст. 45) – особа вчиняє кримінальне діяння вперше, щиро розкаюється у здійсненому, постійно співпрацює із органами досудового розслідування з метою підвищення ефективності розкриття кримінального правопорушення, а також відшкодовує завдані нею збитки або спричинену шкоду (як моральну, так і фізичну).
- Примирення винного з потерпілим (ст. 46) – особа може примиритися з потерпілим в ході досудового розслідування або під час судового розгляду справи, а також відшкодувати завдані збитки та спричинену шкоду і таким чином звільнитися від відповідальності;
- Передача особи на поруки (ст. 47) – особу передають на поруки громадському колективу установи чи організації при одній умові, що вона буду сумлінно виконувати заходи виховного характеру, матиме довіру від колективу, а також не порушуватиме громадський порядок;
- Зміна обстановки (ст. 48) – якщо під час розгляду кримінального провадження буде зʼясовано, що вчинене особою злочинне діяння перестало мати суспільну небезпечність, то вона може бути звільнена від відповідальності;
- Закінчення строків давності (ст. 49) – якщо особа вчинила злочинне діяння, судовий вирок при цьому не набрав законної сили, а строки давності притягнення особи до кримінального провадження вже минули, то вона звільняється від відповідальності;
- Амністія або акт помилування;
- Застосування до неповнолітньої особи заходів виховного характеру.
Якщо у вас залишились питання щодо того як можна звільнитись від кримінальної відповідальності, то звертайтесь до адвокатського об’єднання “Брати Федорови”. Наші юристи нададуть вам необхідні правові консультації на рахунок всіх супутніх питань, що будуть виникати під час співпраці, а також розʼяснять обставини за яких особа звільняється від відповідальності, оскільки мають ґрунтовні знання та практичний досвід у сфері кримінального права України. Звертайтесь!