Основною метою створення судової гілки влади в будь-якій державі є захист законних прав та інтересів громадян цієї країни. Однак, що робити, якщо всі можливі національні способи захисту своїх прав вже були вичерпані? Саме для таких випадків був створений Європейський суд з прав людини (далі ЄСПЛ), який є кінцевою інстанцією для того, щоб мати змогу виграти справу проти власної держави. У цій інформаційній статті адвокат ЄСПЛ розповість про особливості оскарження незаконного затримання в ЄСПЛ.

Яку роль відіграє ЄСПЛ в захисті прав людини та громадянина?

Насамперед, варто зазначити, що ЄСПЛ є частиною Ради Європи, а тому має відповідну компетенцію щодо розгляду скарг громадян про порушення їхніх прав, включаючи право на свободу, вільне пересування та основні гарантії під час проведення затримання у кримінальному провадженні.

А тому, якщо національні суди відмовляють у розгляді відповідного клопотання особи про факт її незаконного затримання, то таким чином можливо звертатися до ЄСПЛ як кінцевої інстанції з метою вирішення спірного правового питання.

Які існують підстави для оскарження незаконного затримання в ЄСПЛ?

ЄСПЛ дозволяє оскаржувати незаконне затримання громадянина на різних правових підставах. Зокрема, якщо звернутись до статей Конвенції про захист прав людини і основних її свобод, то можна знайти положення щодо захисту права свободи громадянина та наявності гарантій під час проведення затримання з боку правоохоронних органів влади.

Так в ст. 5 цієї Конвенції зазначається, що кожна особа має право на свободу та вільне пересування, а також на основні гарантії під час затримання. Саме ця стаття є найпоширенішою підставою для оскарження незаконного арешту або попереднього утримання під вартою особи.

Якщо незаконне затримання громадянина супроводжувалось катуванням або нелюдським ставленням, то тоді слід застосовувати положення ст. 3 Конвенції та оскаржувати саме на цій правовій підставі дане затримання.

Який існує загальний процес оскарження незаконного затримання в ЄСПЛ?

  • Написання та подання скарги. Для цього слід правильно скласти скаргу, в якій викласти всі обставини щодо проведення незаконного затримання особи та подати її до ЄСПЛ. Даний етап можливо реалізувати в індивідуальному порядку або через представників особи;
  • Розгляд справи. Після прийняття відповідної скарги ЄСПЛ відкриває провадження по справі та відбувається її розгляд. На цьому етапі досліджуються всі наявні докази, аргументи сторін та визначається чи затримання особи було законним;
  • Винесення рішення та його безпосереднє виконання. Після того як всі матеріали справи були вивчені, а докази проаналізовані, ЄСПЛ приймає кінцеве рішення по справі. Так, суд може зазначити, що затримання особи було незаконним і змусити відшкодувати потерпілому громадянину заподіяні збитки.

Які існують переваги оскарження незаконного затримання в ЄСПЛ?

  • Міжнародний стандарт захисту прав. Оскільки ЄСПЛ входить до Ради Європи, то його рішення стосуються всіх країн-членів, що входять до її складу, а це дозволяє гарантувати всебічний захист прав громадян у європейському регіоні.
  • Належна обʼєктивність. ЄСПЛ завжди оцінює всі справи з точку зору верховенства права без впливу будь-яких інших зовнішніх чинників, а це гарантує якісний судовий процес та винесення справедливого рішення.
  • Публічні засідання. В ЄСПЛ не прийнято закривати судові засідання, а тому майже всі вони проходять публічно і громадськість має право дізнаватися всю необхідну інформацію про прийняті рішення в режимі онлайн. На практиці це сприяє відкритості та гласності судового процесу.
  • Можливість вимагати відшкодування збитків. Якщо ЄСПЛ визнає порушення прав людини, то він може вимагати відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконно затриманій особі.

Отже, вищеперераховані переваги сприяють захисту прав і свобод громадян, а тому шанси того, що ЄСПЛ прийме рішення на користь сторони звернення набагато вищі, ніж тоді, коли б рішення приймали національні суди відповідної держави.

Якщо вас незаконно затримали та ви хочете оскаржити такі дії правоохоронців до ЄСПЛ, то в такому випадку не обійтись без допомоги від професійних юристів із адвокатського обʼєднання “Брати Федорови”. Наші фахівці чудово розуміються на даній проблематиці, а тому завжди зможуть якісно підготувати всі необхідні документи для подання відповідних скарг до ЄСПЛ щодо незаконного затримання особи. А тому не зволікайте та приходьте на консультацію саме до нашої фірми!