З 2 вересня 2024 року в Україні набув чинності закон, який підвищує акцизний збір на різні види пального – бензин, дизель та скраплений газ. Це рішення викликало великий резонанс, оскільки може суттєво змінити як ціни на пальне, так і економічну ситуацію в країні, яка не є простою. Як повідомляє видання Finteco, підвищення акцизу на пальне вже впливає на ціни на бензин.
Вплив підвищеного акцизу на вартість пального
Новий закон передбачає поступове підвищення акцизів на пальне до рівня, який діє в країнах ЄС. Зокрема, акциз на бензин наприкінці офіційно становитиме 359 євро за 1000 літрів, на дизельне пальне - 330 євро, а на скраплений газ - 68 євро. Це підвищення буде відбуватися поступово, протягом кількох наступних років – його планують завершити у 2028 році.
Перший етап, який відбувся 1 вересня, після підписання законопроєкту Президентом України, передбачає підвищення акцизу на:
-
бензин приблизно на 1,5 грн за літр;
-
дизельне пальне — до 2 грн;
-
скраплений газ — понад 5 грн за літр.
Тобто для бензину і дизельного пального такі зміни цін є мінімальними та практично не відчутними для споживачів. Подібні коливання є звичними для українського ринку, зате у прийнятті цього законопроєкту є і свої плюси – додаткові надходження до бюджету. Вже у вересні планується отримання 2,8 млрд грн, які спрямують на фінансування Сил Оборони України.
Проти прийняття цього законопроєкту виступали фінансово-промислові групи, які є великими споживачами різних видів пального. Їхня позиція зрозуміла та логічна – ніхто не налаштований платити більше. Однак насправді це підвищення не призведе до серйозних наслідків для економіки.
Ключові моменти щодо підвищення акцизу на пальне в Україні:
Наразі склалася дуже сприятлива ситуація:
-
ціни на світовому ринку знизилися;
-
трейдери завезли велику кількість пального на територію України ще до 1 вересня. Позаяк це пальне придбали за старими акцизами, це дозволить утримувати ціни на ринку стабільними протягом усього вересня.
Різке подорожчання вартості бензину та дизелю не очікується, а ось скраплений газ буде дорожчати. На цей вид пального акциз підвищився значно більше, і цей процес уже розпочався. Однак навіть при такому зростанні, скраплений газ залишиться значно дешевшим за бензин, тому його економічна ефективність все ще зберігається. Впливає на зростання ціни на цей вид пального відсутність його заздалегідь підготовлених запасів – на це не має відповідних технічних можливостей.