Класичний початок партії, коли білі роблять хід 1.е4, не завжди подобається чорним із продовженням 1…е5. Змінити це призваний французький захист — цікавий, гострий, агресивний, але надійний дебют, який має початок 1.e4 e6. Чорні одразу переходять до контратаки, тому дебют відноситься до напіввідкритих. Наступні кроки 2.d4 d5 розгортають широкі можливості для продовження, але за умови амбітної гри у чорних є всі шанси на ефектну перемогу. Французький захист використовували у своїх партії навіть найвідоміші гросмейстери світу — Михайло Ботвинник, Тигран Петросян, Дін Лижень тощо. Сам маневр був вперше реалізований в 15 столітті, але свою назву він отримав, коли Паризький шаховий клуб в 1834 році переміг за його допомогою клуб із Лондона. 

Головні концепції дебюту

Французький захист побудований на ранній контр атаці. Чорні роблять сміливий крок, ніби здаючи простір, але тим самим вони розпочинають наполегливу та напружену боротьбу. Загалом дебют спирається на такі концепції:

  • Хід 1…е6 спочатку затягує гру, але водночас дає змогу для просування d7-d5. Так білий е4 пішак отримує швидкий виклик до бою.
  • Першим же ходом чорні відкидають можливість зробити гру симетричною. Вони поступаються полем е5 на користь білих, а надалі використовують це задля власної вигоди.
  • Чорні дають білим змогу зайняти центр, але розраховують трохи пізніше підірвати його, створюючи безпечну пішакову структуру. 
  • Білі зосереджують свої дії переважно на королівському фланзі. Чорні використовують це для того, щоб контратакувати опонента із ферзевого флангу. Через це створюється напруга, хто ж з гравців першим піде в атаку із оголошенням шаху. 

Є один цікавий нюанс: ферзевий слон чорних миттєво блокується кроком 1.е6 — в цьому французький захист дуже відрізняється від багатьох інших. Такий хід в дебюті дає фору білим, й через це досі шахісти ведуть дискусії. Можна сказати, що довкола цього кроку часом вибудовується ціла партія. Це слабкість, яку сильний гравець на стороні білих може вдало використати. Але у чорних все ж залишається можливість мобілізувати слона с8, хоч цьому й заважають певні обмеження. Про те, як це робиться, краще говорити з досвідченими шахістами, які можуть наочно показати. Наприклад, у шаховій школі CHESS LEADER вивчаються не просто дебюти як суха теорія, а й пастки, які в них можна розставити, а також методи ухилення від цих пасток й альтернативи. Корисно переглянути й статистику, які варіанти продовження частіше закінчуються перемогою білих чи чорних, а також відсоток партій, зіграних внічию. 

Більшість шахістів надає перевагу продовженням у варіанті Вінавера чи Берна, а також Класичному варіанту. Досвідчені гравці також часто звертаються до варіанта Тарраша. Білі можуть скористатися гамбітом Корчного або провести атаку Альохіна-Шатара. 

Французький захист вважається хорошим варіантом дебюту, який варто засвоїти новачкам для розуміння пішакових структур, руху із закритих позицій, аванпостів тощо. Багато знань з теорії тут не потрібно, проте з французьким захистом ви зможете бути універсальним гравцем.