Згідно з чинним законодавством, будь-яка зброя, для якої потрібна ліцензія - хоч холодна, хоч травматична, хоч вогнепальна, повинна зберігатися в сейфі. Інакше – штраф. І це навіть перевіряється. Тож зараз ми розповімо вам, що саме потрібно враховувати тим, хто збирається купити сейф для зброї.
Базовий мінімум
Чинне законодавство України не уточнює, яким має бути сейф для зброї у цивільних осіб. Сказано, що він має бути, а яким саме – не уточнюється. Тому якщо ви намагаєтеся заощадити по максимуму – можете брати найдешевше, що знайдете на ринку. З одним механічним замком, стінками до 3 мм, без будь-якої фіксації. Але інколи перевіряльники оцінюють цивільні сейфи для зброї, керуюся рекомендаціями для працівників МВС. Це неправильно, але доводити їхню неправоту ви будете довго. Тому ми радимо вам вибирати щось не лише дешеве, а й відповідне до цих вимог. А саме – стінки від 3 мм, 2 замки, можливість фіксації у стіні або на підлозі за допомогою вузлів кріплення.
Клас зламостійкості
Абсолютно будь-який сейф можна зламати, якщо мати достатньо часу та відповідні інструменти. Тому для більшості таких сховищ головне - протриматися досить довго, щоби встигла спрацювати сигналізація та приїхати допомога. Так що навіть рівень зламосійкості Н0, сертифікований за EN 141450 і 1143-1 - вже досить надійна штука. Плюс законодавчо взагалі не обумовлюється клас зламостійкості, який має бути у збройових сейфів. А вказані тільки для співробітників МВС 3 мм сталі для стінок — це якраз вписується в Н0. Але якщо ви хочете щось надійніше, краще беріть щось класу II. Це 120 кг сталі, стінки подвійні та від 12 мм, два замки, захист від висвердлювання тощо. Нормальний компроміс між ціною та захистом.
Розташування
У згаданих раніше рекомендаціях для співробітників МВС зазначено, що сейф для зброї повинен розташовуватися не менше ніж за 1,5 метра від вхідних дверей, не менше ніж за 0,5 метра від вікна та не менше ніж 1 метр від опалювальних конструкцій. Плюс зброя повинна зберігатись виключно за місцем прописки. Якщо ж людина змушена деякий час проживати за іншою адресою, то зброю вона із собою забирає та повідомляє про це дільничому. В іншому ж, розташування сейфа диктується виключно особистими уподобаннями та міркуваннями непомітності. Адже чим довше зловмисники його шукатимуть - тим швидше вони дочекаються приїзду поліції.
Сигналізація
Офіційно – не обов'язкова. Але здоровий глузд підказує, що без не обійтися. Особливо для найдешевшого сейфу, що ледь пройшов у Н0. Бо навіть якщо злочинці встигнуть його зламати і все цінне винести - у вас буде на руках буде хоча б офіційне свідчення цього.
Розміри
Чітко за розміром зброї, яку ви збираєтеся там зберігати. І за його кількістю. «На виріст» брати не потрібно – краще потім, якщо з'явиться ще зброя, купити другий сейф, надійніший і на порядок краще замаскований. А перший використовувати як «обманку» - зловмисники його знайдуть, зламають, витратять на це зайвий час і або втечуть достроково, або потраплять до рук поліції, оскільки обидва сейфи, звичайно ж, підключені до сигналізації.