Новини компаній
13:35, 5 жовтня 2020 р.
Як вижити бізнесу напередодні нової хвилі поширення світової пандемії?
Новини компаній
Сьогоднішня тема дуже складна. Стосується вона коронавірусу і його впливу на економіку країни. Вже було багато думок з цього приводу. Та сьогодні ми хотіли б обговорити ситуацію, що склалася із членкинею делегації «Українські жінки в ООН», засновницею ГО «Жіночий Альянс Розвитку» Оленою Джадаллою.
- Олено, скажіть будь-ласка, як держава має підготуватися до захисту економіки, підтримати підприємців та виробників, якщо буде друга хвиля епідемії.
- Доброго дня, я рада сьогодні бути з вами. Шкода лише, що за такої нагоди. На сьогоднішній день ВООЗ рекомендує усім країнам відмовитись від введення карантину. Адже це може завдати не просто шкоди для економіки, такі дії знищать її. Натомість, країнам пропонується залишити профілактичні протиепідеміологічні заходи, такі як: одягати маски в людних місцях, користуватися санітайзером та уникати пересування великими групами.
Про що це все говорить. Це означає, що в Європі вже задумались про те, як рятувати пошкоджену та «хвору» економіку. Як ми знаємо, коронавірус не має кордонів, він вже розповсюдився на всі країни незалежно від того, який у них рівень економічного розвитку. Через заходи обмеження по всіх країнах Європи спостерігається різке падіння ВВП.
Для прикладу, в Німеччині вже прогнозують падіння внутрішнього продукту до 16-20%. Однак, уряд ФРН планує підняти свою економіку за рахунок фінансової «подушки» у 750 млрд. євро. Ці гроші підуть на допомогу малому та середньому бізнесу. Основна мета – скоротити безробіття. Окрім того, завдяки державним дотаціям, було знижено вартість оренди житла та комунальних послуг. Задля цього, Німеччина готова вийти із своєї економічної «зони комфорту» та навіть взяти новий кредит. Чого не було вже досить давно.
Також, звернемо увагу на іншу європейську країну – Великобританію. Вони також основний акцент зробили на допомозі малому та середньому бізнесу, скороченню безробіття. Так, англійський уряд компенсує роботодавцям витрати на заробітну плату тим робітникам, які могли бути звільнені у зв’язку з кризою. Крім того, для бізнесу передбачені так звані «податкові канікули» на три місяці, з можливістю розстрочки та перерахунку таких платежів на певний період часу. Також, держава відшкодовує вартість лікарняного до двох тижнів на кожного працівника. А для малого та середнього бізнесу передбачена одноразова матеріальна допомога.
Я вважаю, що для України доцільно було б скористатися прикладом цих країн та запровадити такі заходи, як:
- відстрочення податкових платежів та можливість їх виплати частинами. Адже на сьогоднішній день бізнес закривається через те, що вони неспроможні платити податки;
- надання реальної допомоги малому та середньому бізнесу на оплату заробітної праці найманих робітників. Це допоможе скоротити рівень безробіття;
- зменшення розміру оплати комунальних послуг. Справа в тому, що люди просто не здатні зараз оплачувати такі високі тарифи. Тобто, нарахування йдуть, є великі борги, але вони залишаються лише на папері, бо у людей просто немає грошей, щоб погасити борг.
- А скажіть будь-ласка, яка має бути програма дій уряду, бо поки жодної зрозумілої стратегії підтримки виробників не має. Як реагувати управлінцям на таку ситуацію в містах в селищах?
- Я вважаю, що уряд має створити умови для доступного кредитування бізнесу під знижений відсоток. Такий крок є не тільки економічним, але і психологічним. Адже бізнес – це не машина, це теж люди, які у період кризи також вдаються до паніки. Можливість отримати допомогу у вигляді «дешевого кредиту» стане для них тим якорем, за який вони зможуть зачепитися та триматися на плаву.
Так, згодна, у нас немає такої фінансової «подушки», як у більш розвинутих європейських країн. Однак, є державне регулювання та ті кредити, що ми вже отримали та маємо отримати. Чому б не спрямувати їх на допомогу бізнесу? Окрім того, варто звернути увагу на вітчизняного виробника та направити закони на його підтримку, як це вже зробили у більшості країн світу. Чим більше ми будемо купувати вітчизняне, тим більше його будуть виробляти. А це – нові надходження до бюджету.
Що стосується міст та селищ, давайте не забувати про децентралізацію. Це означає, що на місцях можна окремо від центральної влади створювати сприятливі умови для бізнесу за рахунок інвестицій та розвитку власного, місцевого виробництва.
- Яка модель відновлення економіки має бути, чи варто обговорити її з бізнесом та як сьогодні забезпечити чітку й ефективну комунікацію з суспільством.
- Як я вже говорила раніше, варто звернути увагу на розвинені європейські країни. А це означає - спрямувати сили на подолання безробіття та підтримку малого та середнього бізнесу. Авжеж, кожна модель має обговорюватись із підприємцями, так як державні службовці можуть просто упустити якісь деталі, що мають важливе, стратегічне значення для розвитку виробництва в Україні.
Окрім того, щоб населенню було легше комунікувати з державою, можна створити гарячі лінії та приймати питання і пропозиції, розглядати скарги он-лайн в кожному населеному пункті. Зараз для цього є дуже багато можливостей.
І в завершення розмови хочу сказати. Авжеж, уряд має робити все для того, щоб підняти економіку та захистити бізнес. Однак, наше головне завдання – захистити себе та своїх рідних. Я сьогодні звертаюся до кожного українця – не нехтуйте засобами безпеки та карантинними обмеженнями, носіть маски, користуйтеся санітайзерами, уникайте великого скупчення людей. Тільки так ми зможемо подолати коронавірус та допомогти нашій державі у цій складній ситуації.
Інтерв’ю проводила журналіст Анастасія Такмовцева.
Олена Джадалла у соціальних мережах:
Інстаграм: https://instagram.com/olenajadallah_official
Фейсбук: https://www.facebook.com/profile.php?id=100000222591788
Веб-сайт: https://jadallah.com.ua
Телеграм: https://t.me/zenewsregion
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
19:34
24 листопада
16:14
24 листопада
12:24
24 листопада
Оголошення
13:04, 3 лютого 2021 р.
4
live comments feed...