14:39, 11 листопада
Як курс біткоїна повʼязаний з Трампом: що він пообіцяв ринку криптовалют
Висхідне ралі біткоїна розпочалося на тлі очікуваної перемоги Дональда Трампа на президентських виборах. Його першість відкрила шлях до рекордів, які постійно оновлюються. На вихідних біткоїн досяг історичного максимуму $80 тис., але швидко його перевершив, відкриваючи тиждень на позначці $81 тис. Що ж такого обраний президент США пообіцяв зробити для криптоіндустрії, розповідає "Ми – Україна".
Керівництво Комісії з цінних паперів і бірж: крипто-ліберальна політика
"У перший день я звільню Гарі Генслера", - пообіцяв влітку цього року Дональд Трамп.
Не занурюючись глибоко у повноваження президента щодо звільнення, можна сказати, що теоретично така можливість є. Юристи назвали це відкритим питанням. Найголовніше ж у меседжі Трампа – зміна політики.
Гарі Генслер – голова Комісії з цінних паперів і бірж (SEC). Хоча за його керівництва було схвалено нові фінансові інструменти, спотові крипто ETF – біткоїн та Ethereum, це було не з доброї волі. Справа до узгодження йшла десять років і стала результатом судових баталій, у яких SEC програла. До того ж перед схваленням заявку на новий інструмент подала найбільша у світі інвестиційна компанія BlackRock. Встояти після такого тиску було неможливо.
Проте Генслер завжди був криптоскептиком, за час своєї каденції подав понад 100 позовів проти криптокомпаній. Як він говорив, щоб навести лад у секторі. Тоді як у криптокомпаніях це вважали перевищенням вимог та дорікали відсутністю у результаті притомної нормативки.
Трамп анонсував не тільки зміну голови SEC, але й створення при президентові консультативної ради щодо біткоїну та криптовалют і правила, які підготують люди, "які люблять вашу галузь, а не ненавидять її".
Навіть цих намірів було б достатньо для оптимізму. Інвестори стрімголов купують біткоїни. Вкладається у них і BlackRock та активність прискорилася останнім часом. Коли хедлайнеру купують, за ними поспішає й решта.
Прогнози вартості такого непередбачуваного інструменту, як біткоїн – завжди справа невдячна. Проте в АР процитували Расса Моулда, директора з інвестицій AJ Bell, британської інвестиційної онлайн-платформи. За його словами, ринок вже розмірковує "коли, а не якщо, він перевищить 100 000 доларів".
Криптоіндустрія витратила на вибори близько $130 млн, Трамп приймав донати у крипті. Тож вкладене треба відбити. Проте обіцянки обраного президента масштабніші, ніж обіцяне нормативне врегулювання галузі.
США – батьківщина біткоїнів
Одна з передвиборчих обіцянок Трампа – зниження ключової процентної ставки. На тлі виборів Федеральна резервна система її вже знизила до діапазону 4,5-4,75%. За першої каденції Трампа ставка тяжіла до нуля, проте зростання інфляції під час пандемії змусило її підняти. Обраний президент неодноразово дорікав, що тепер керівник ФРС Джером Пауелл знижує ставку недостатньо швидко.
Хоча президент прямо не впливає на ФРС, яка є умовно приватною структурою та незалежною, від Трампа лунали заяви, які стосувалися вказівок саме щодо ставки. До того ж він обіцяв скоротити інфляцію.
"Я значно зменшу інфляцію, щоб люди знову могли купувати бекон, щоб люди знову могли купувати сендвіч з шинкою, щоб люди могли піти в ресторан і дозволити це собі", - казав він.
Чим нижча інфляція, тим меншою має бути ставка. Чим меншою є ставка, тим доступнішими є гроші та тим більший попит на криптовалюту. Отже, вона зростає у ціні. Проте серед заяв Трампа була й та, що саме у США повинна майнитися крипта. Він казав, що Байден ненавидить біткоїни і цим допомагає Китаю, росії та "лівим радикалам-комуністам".
"Якщо криптовалюта буде визначати майбутнє, я хочу, щоб її майнили, карбували та виготовляли в США, — заявив Трамп, - Ми будемо виробляти стільки електроенергії, що ви будете казати: "Будь ласка, будь ласка, президенте, нам більше не потрібна електроенергія. Ми не можемо цього терпіти!"
Щоб крипта відігравала у майбутньому суттєве значення, він пропонував зробити її невід'ємною частиною державної фінансової системи.
Національний резерв та погашення держборгу у криптовалюті
"Якщо мене оберуть, політика моєї адміністрації, Сполучених Штатів Америки, буде зберігати 100% усіх біткоїнів, якими зараз володіє або придбає уряд США", - казав Трамп.
Наразі уряд США вже має 208 тис. біткоїнів на майже $17 млрд, плюс інших криптовалют на десятки мільйонів. Це конфісковані за результатом кримінальних проваджень криптоактиви, які періодично виставляла на аукціони Служба маршалів США. Після продажу отримана фіатна валюта, в залежності від підслідності, йде у профільні фонди казначейства або міністерства юстиції. Ціна не завжди вдала, проте немає й мети грати на ринку.
Висловлювання Трампа можна сприймати як те, що надалі отримана урядом крипта вже не виставлятиметься на продаж.
"Занадто довго наш уряд порушував кардинальне правило, яке кожен біткойнер знає напам'ять: ніколи не продавайте свій біткоїн", - казав він.
Проте підходи можуть бути ширшими. Республіканка Синтія Ламміс, яку ще називають "сенатор біткоїна", натхненна заявами Трампа про криптовалюту, подала проєкт закону про біткоїни та про створення у цій криптовалюті стратегічного резерву. Пропозиції, щоб уряд почав майнити, у ньому немає, проте є стратегії щодо придбання.
Пропонується протягом п'яти років уряду купувати по 200 тис. біткоїнів на рік, за результатами отримавши 1 млн BTC — майже 5% від загальної можливої пропозиції криптовалюти. Зберігати їх у децентралізованій мережі захищених сховищ під керівництвом міністерства фінансів, а коливання ціни криптовалюти перекривати за рахунок диверсифікації наявних у федеральному резерві інших активів, таких як акції, облігації, золото.
Ще одне твердження Ламміс стосується того, що уряд звільниться від боргів завдяки біткоїнам. Це те саме, що казав Трамп.
"Можливо, ми виплатимо $35 трлн у криптовалюті, — сказав він, - Як вам це подобається? Я напишу на маленькому аркуші паперу: "крипта на $35 трлн" — у нас немає боргів, правильно? Це те, що мені подобається".
Нині держборг США становить майже $36 трлн. Враховуючи, що зараз, навіть за рекордного рівня вартості біткоїну, його загальна ринкова капіталізація становить $1,6 трлн, задача покрити борг надскладна.
Біткоїни ще будуть з'являтися, але зараз є 19,78 млн, а кодом передбачено обмеження на рівні 21 млн. Навіть якщо уявити, що держборг США більше не зросте, у що складно повірити, а ліміт біткоїнів вже досягнуто, для повного покриття вартість одного BTC мала б становити $1,7 млн.
Бен Рітц, віце-президент з розробки політики Інституту прогресивної політики, відштовхнувся у розрахунках від законопроєкту Ламміс, згідно із яким у резервах США через п'ять років має бути 5% наявних біткоїнів. У такому випадку зростання держборгу все одно буде не уникнути, не кажучи вже про погашення.
"Щоб математика склалася, ринкова капіталізація біткоїна має досягти рівня, кратного річному економічному об'єму всієї планети", - відзначив Рітц.
Окрім того, що наявних біткоїнів математично не вистачить для покриття боргу, авторка книги Crypto For My People, експертка крипторинку Тавонія Еванс вказала на інші ризики та перешкоди:
- Для покриття боргу потрібна закупівля біткоїнів у безпрецедентних масштабах. Ціни і без того волатильні, але стрімке зростання загрожує крахом;
- Ринку біткоїнів не вистачає ліквідності, тобто легкості конвертації. Нехай навіть буде революційна нормативна база, потрібен час на її запровадження, обкатку, а для погашення $36 трлн потрібні транзакції такого масштабу, що оцінка ліквідності буде спотворена;
- Коли є борг, є й кредитори: внутрішні та міжнародні інвестори, іноземні уряди та фінустанови. Щоб США могли розрахуватися біткоїнами, усі вони мають дати згоду на їхнє прийняття;
- Нині фінансові системи на передбачають обробку транзакцій у біткоїні у величезних масштабах, потрібні абсолютно нові протоколи. Причому не тільки для фінансової інфраструктури, але й для кібербезпеки;
- Пропозиція біткоїна фіксована, тоді як долара – ні, у нього інфляційна природа. На цьому побудована монетарна політика, яка на відповідних засадах керує економікою.
Криптовалюта є відмінною політикою Трампа, вказав керуючий директор JP Morgan Private Bank Штефан Грацер.
"Вона може бути абсолютно новою і ніхто не знає, що це означатиме. Зараз багато говорять про дерегуляцію, яка, очевидно, вигідна таким банкам, як ми, але знову ж таки, нам потрібно це побачити", - сказав банкір.
Хоча прогнозів він не робить, ключове, що варто зрозуміти зі слів Грацера: майбутня криптополітика є варіативною. Можна пообіцяти усе, що завгодно перед виборами, проте реалізувати це творчо. Тобто заява Трампа про погашення боргу біткоїном не означає, що він буде коштувати понад мільйон доларів, бо уряд сплатить усі десятки трильйонів. Є ризики, які Трамп не може не розуміти.
Тож остаточне рішення щодо боргу не обов'язково має бути повним. Судячи з тону, яким Трамп казав про покриття усього, він швидше жартував чи накручував майбутніх виборців. Проте покриття держборгу частково може бути частиною плану.
Очікувана у перспективі вартість BTC залежить від співвідношення тієї частини держборгу, яку варішать погасити за рахунок крипти, та кількості біткоїнів у резервах, яку вирішать акумулювати. І те й інше під питанням, але США не можуть тримати на балансі та розраховуватися чимось дешевим, незначним. Тому престиж біткоїна, разом з іншими криптовалютами, суттєво зростає, разом із ціною.Інформує weukraine.tv
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
17:54
20 листопада
15:45
20 листопада
У Києві відбувся допрем’єрний показ фільму "Назавжди-Назавжди"
Новини компаній
15:00
20 листопада
11:49
20 листопада
ТОП новини
Оголошення
13:04, 3 лютого 2021 р.
4
live comments feed...