• Головна
  • Інвестиції в українську економіку: найбільше компаній з іноземним капіталом зосереджено у Києві
17:22, 18 листопада

Інвестиції в українську економіку: найбільше компаній з іноземним капіталом зосереджено у Києві

Іноземні інвестиції  — важливий фактор для підтримки української економіки, особливо в часи викликів війни. Навіть в цей важкий час закордонні інвестори бачать перспективи розвитку нашої країни.

Журналісти «Київщини 24/7» проаналізували, в яких регіонах та галузях працює бізнес з іноземним капіталом, з яких країн надходять найбільші інвестиції та як відключення електроенергії під час війни впливає на бізнес в Україні?

За даними НБУ, період січень-вересень 2024 року чистий приплив прямих іноземних інвестицій в Україну досяг 2,96 млрд доларів. Для порівняння, за аналогічний період 2023 року приплив інвестицій був дещо меншим і становив 2,1 млрд доларів. Тобто інтерес інвесторів до України в поточному році тільки зростає. Проте не всі регіони нашої країни цікавлять закордонних донорів однаково.

Так, в період з 24 лютого 2022 року по 30 квітня 2024 року, включно, в Україні спостерігається нерівномірний розподіл іноземних інвестицій між регіонами. Найбільше компаній з іноземним капіталом зосереджено в Києві, де їх кількість досягла 2903. Львівська область займає друге місце з близько 800 компаніями. Окрім того, значні обсяги інвестицій спрямовані в Одеську, Дніпропетровську та Харківську області. Про це повідомили в YouControl.

Ці регіони приваблюють інвесторів завдяки стратегічно вигідному розташуванню, добре розвиненій інфраструктурі та наявності великих ринків збуту, що сприяє розвитку місцевої економіки та покращенню соціальних умов.

За даними YouControl, регіони з найбільшою кількістю іноземних інвестицій мають чіткі переваги, що залучають капітал. Київ, як столиця, є економічним і політичним центром, що створює природну перевагу для інвесторів. Львівська область, маючи близькість до Європейського Союзу, використовує цей фактор як додатковий стимул для залучення іноземних компаній.

Загалом, іноземні інвестиції в ці регіони сприяють розвитку місцевої інфраструктури, створенню нових робочих місць і підвищенню рівня життя населення. Хоча ці інвестиції спрямовані переважно в найбільші та в найрозвиненіші регіони країни, але загалом такі «вливання капіталу» відіграють ключову роль у підтримці національної економіки під час воєнних дій та в умовах післявоєнного відновлення.

Інвестиції в українську економіку: найбільше компаній з іноземним капіталом зосереджено у Києві, фото-1

Країни, що інвестували в українські фірми свій капітал

Війна суттєво вплинула і на бізнес-середовище. За останні два роки війни понад 110 країн інвестували в українські фірми, шляхом участі в статутному капіталі. Як вже зазначалось раніше, більше ніж 3,5 тисячі українських компаній отримало грошей у вигляді інвестицій від іноземців, а 241 компанія була заснована іноземними власниками, зазначили на аналітичному сайті YouControl.

Рейтинг країн, представники яких стали протягом двох останніх років співвласниками українських компаній та фірм:

  • Узбекистан займає провідне місце з 1500 компаніями, які отримали інвестиції, багато з яких змінили своїх власників, назви та види діяльності;
  • Туреччина посідає друге місце з 623 компаніями;
  • Великобританія — третє з 619;
  • Казахстан став співвласником понад 500 українських фірм.

Інвестиції надходили також з офшорних зон, Польщі, Німеччини, і США, де 239 компаній отримали фінансування.

Інвестиції в українську економіку: найбільше компаній з іноземним капіталом зосереджено у Києві, фото-2

Але у 2024 році ситуація з країнами-донорами кардинально змінилась. За даними Міністерства економіки України, у 2024 році лідером за інвестиціями став Кіпр, на другому місці — Нідерланди, а третє посідає Швейцарія.

Країни з яких надходять інвестиції до України у 2024 році:

  • Нідерланди – 1,19 млрд дол.;
  • Кіпр – 1,13 млрд дол.;
  • США – 361 млн дол.;
  • Велика Британія та Ірландія – 297 млн дол.;
  • Люксембург – 284,5 млн дол.;
  • Австрія – 276,8 млн дол.;
  • Франція – 263,7 млн дол.;
  • Польща – 191,6 млн дол.;
  • Швейцарія – 189,2 млн дол.;
  • Угорщина – 101,9 млн дол.

Сфери діяльності та інвестиційний інтерес

За період повномасштабного вторгнення іноземні інвестори в Україні активно вкладають кошти в різні сфери, серед яких найбільший інтерес спостерігається в гуртовій та роздрібній торгівлі, а також у сфері ремонту автотранспортних засобів і мотоциклів. Цей сектор приваблює завдяки швидкому обігу коштів і високому попиту на товари та послуги.

Значний інтерес також виявляється до таких галузей, як:

  • переробна промисловість;
  • IT;
  • професійна та науково-технічна діяльність;
  • будівництво та нерухомість;
  • торгівля;
  • транспортна сфера.
Інвестиції в українську економіку: найбільше компаній з іноземним капіталом зосереджено у Києві, фото-3

І в 2024 році ця зацікавленість не змінюється. Згідно з даними Міністерства економіки України, станом на 31.04.2024 найвагоміші обсяги прямих інвестицій були спрямовані до підприємств промисловості – 38,9 відсотка та установ та організацій, що здійснюють гуртову та роздрібну торгівлю, ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів – 17,0 відсотків.

За сумою отриманої виручки серед тих, хто подав фінансову звітність до Державної служби статистики, станом на 30.04.2024 року лідерами є:

  • Дистриб’ютор тютюнових виробів ТОВ «ДЛ СОЛЮШН» — 50,6 млрд грн. Бенефіціаром компанії у березні 2023 року став громадянин Ізраїлю Арі Вебер;
  • ТОВ «СПЕЙСИКС» — 27,1 млрд грн. Компанія працює на ринку азартних ігор під брендом «Космолот». Учасниками компанії є Сергій Потапов та громадянин Німеччини із реєстрацією у Великій Британії Арнульф Еккехард Нойманн-Дамерау;
  • ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «МІРАНА», що займається оптовою торгівлею тютюновими виробами, — 5,5 млрд грн. Бенефіціаром компанії з лютого 2024 року є громадянин Узбекистану Тімур Матенов.

Негативна сторона ведення бізнесу в Україні

Українська промисловість, зокрема вище наведені галузі, які мають високий попит в іноземних інвесторів, потребують значних обсягів електроенергії для роботи на повну потужність. Попри позитивну динаміку, країна продовжує стикатися з викликами війни та постійних ракетних атак, які впливають на розвиток бізнесу. Одним із головних залишається проблема відключень електроенергії, яка може суттєво стримувати зростання та процвітання підприємств.

Тому, згідно з опитуванням 483 адміністрацій підприємств, 78% з них скаржились на проблеми з електропостачанням в липні 2024 року, а 65% у червні.

«Ситуація з перебоями в електропостачанні негативно вплинула на шестимісячні очікування: ми бачимо падіння вдвічі. У червні баланс позитивних та негативних оцінок фінансово-економічної ситуації на підприємствах дорівнював 0,55. У липні ж він знизився до 0,22. Також майже вдвічі скоротилась частка підприємств, що працюють на повну потужність», — повідомила виконавча директорка ІЕД Оксана Кузяків.

Інвестиції в українську економіку: найбільше компаній з іноземним капіталом зосереджено у Києві, фото-4

Фінансові труднощі та банкрутства серед компаній

Проте не всі інвестиційні проєкти є успішними. В Україні за період 2022-2024 роки було зафіксовано кілька випадків банкрутства серед компаній з іноземним капіталом.

Наприклад, п’ять компаній з іноземними бенефіціарами перебувають у стадії банкрутства, чотири з яких належать інвесторам з Узбекистану, а одна – з Казахстану.

Крім цього, 48 компаній перебувають у процесі припинення діяльності, частина з яких була зареєстрована у період з лютого 2022 року до квітня 2024 року. Це свідчить про те, що не всі інвестиційні проєкти витримують ринкові умови та фінансові ризики, особливо в умовах воєнних дій та нестабільності.

Згідно з дослідженнями фахівців YouControl, за останні два роки в Україні 567 компаній з іноземним капіталом змінили свій статус. З них 175 припинили діяльність, серед яких 13 мали російських співвласників.

«ТОВ «АГРОСПЕКТР Україна» зі статутним капіталом 38 млн грн належало громадянину рф Сергію Лахманову. Також припинило діяльність ТОВ «СІТІ-КРАФТ» у сфері будівництва. 338 компаній змінили статус на «в стані припинення», 53 з них перебувають у процесі банкрутства, а одна — ТОВ «ЄРМАК ГОЛД» — проходить санацію», — зазначили в YouControl.

У 2024 році іноземні інвестиції стали критично важливими для економічного відновлення України, враховуючи виклики війни. Залучення капіталу з різних країн стимулює розвиток ключових секторів, створює робочі місця та покращує інфраструктуру. Інвестиції сприяють впровадженню інновацій і формують більш стабільне економічне середовище. Отже, активізація іноземних інвестицій є важливим елементом для зміцнення економіки України та підвищення її привабливості як інвестиційного майданчика.

Авторка: Ольга Галат

Фото: YouControl, ілюстративне

Інформує kyivschina24.com

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Авторизируйтесь, чтобы оценить
Оголошення
live comments feed...